Oralna vakcinacija lisica protiv bjesnila

lisica-oralna.vakcinacija

Tokom mjeseca oktobra 2011. godine, na otvorena područja u čitavoj Bosni i Hercegovini, iz aviona će biti bačeni mamci koji sadrže vakcinu za oralnu vakcinaciju lisica protiv bjesnila. Mamac sa vakcinom, koji izgleda kao keks, napravljen je od ribljih ostataka i mirisom je veoma privlačan divljim životinjama.

Kompletan letak možete preuzeti na ovom linku.

ŠTO JE BJESNILO?

Bjesnilo je zarazna bolest koja uzrokuje akutnu upalu mozga kod toplokrvnih životinja. Virus bjesnila obično se prenosi ujedom zaražene životinje. Bolest se može prenijeti i na ljude i na životinje i u oba slučaja rezultira smrću. U našoj zemlji lisice su glavni prenositelji bolesti i ovo cijepljenje ima za cilj iskorijeniti bolest upravo meðu ovim životinjama.

MAMCI – ORALNE VAKCINE

Vakcina je namijenjena isključivo divljim životinjama, i to posebno lisicama. Mamki su napravljeni od smjese koju sačinjavaju riblji ostaci, parafin i masnoće i veoma su neprijatnog mirisa, koji je vrlo primamljiv za lisice, a tečnost vakcine ubačena je u sredinu mamka. Plastična kapsula sa vakcinom zaštićena je aluminijskom folijom koja se otvori nakon što lisica zagrize mamac. Vakcina sadrži živi virus bjesnila, ali u količini koja ne izaziva oboljenje i istovremeno stvara imunitet kod životinje koja je pojede.

Ova vrsta vakcine u uporabi je skoro 20 godina u borbi protiv bjesnila lisica i oko 115 milijuna mamaka bačeno je u mnoge zemlje Europe bez ikakvih posljedica na ljude.

ŠTO VI TREBATE UČINITI?

Vodič tijekom jednog tjedna trajanja vakcinacije i 7 dana nakon vakcinacije:

Kao prvo možete pomoći u širenju informacija o oralnoj vakcinaciji tako što ćete razgovarati sa djecom i savjetovati ih da ne dotiču mamke-vakcine dok se igraju izvan kuće. Ukoliko imate psa, pokušajte ga držati u kući i svakako na povodcu dok šetate, vodeći računa da ne pojede mamak vakcinu. Domaće životinje, kao npr. mačke također treba pomno promatrati tijekom ovog perioda ukoliko je to moguće.

  • Ne dirajte mamke-vakcine – oni su za lisice! Ukoliko vaš kućni ljubimac ugrabi mamak – ne pokušavajte ga izvaditi iz usta – mamci ne mogu naškoditi psima i mačkama, ali je moguće da će doći do povraćanja ukoliko pojedu nekoliko mamaka.
  • Ukoliko pronađete mamak na otvorenom prostoru – ostavite ga tamo. Mamci imaju veoma jak miris koji je neprijatan za ljude i većinu drugih životinja.
  • Ukoliko je mamak neoštećen i na otvorenom prostoru gdje ga mogu pronaći kućni ljubimci ili djeca, gurnite ga pod grm ili drvo, ali samo ukoliko imate rukavice ili koristite plastičnu vrećicu.
  • Ukoliko dodirnete mamak, a pri tome imate posjeklinu na rukama ili otvorenu ranu ili dotaknete oči nakon što ste dodirnuli tečnost cjepiva iz probijene kapsule unutar mamka – obavezno otiđite do najbližeg liječnika i posavjetujte se o daljnjim postupcima.
  • Ne koristite oralnu vakcinu za cijepljenje vaših kućnih ljubimaca protiv bjesnila – pasa ili mačaka! Iako ovo cjepivo nije opasno, doza u oralnoj vakcini-mamku nije dovoljna da zaštiti vašeg kućnog ljubimca od bjesnila. Ne zaboravite da je cijepljenje kućnih ljubimaca protiv bjesnila vaša zakonska obveza jednom godišnje.

OČEKIVANI REZULTATI

Većinu mamaka-vakcina lisice će pojesti u roku od 4-5 dana i rizik od bjesnila će biti smanjen u čitavoj zemlji. Sljedeće cijepljenje planirano je za proljeće 2012. godine kako bi pojačali program cijepljenja i unaprijedili nastojanja za stvaranje sigurnijeg okruženje za poljoprivrednike, lovce, stoku i kućne ljubimce, a svakako i stanovništvo Bosne i Hercegovine. Cijepljenje će se organizirati i u nekoliko narednih godina kako bi se osiguralo da sva mladunčad i nezaštićene lisice iz jedne godine budu cijepljeni u svakoj narednoj godišnjoj kampanji.

Dodatne informacije

Molimo Vas kontaktirajte nas putem e-pošte na adresu: Ova e-mail adresa je zaštićena od spam robota, nije vidljiva ako ste isključili JavaScript ili pozovite telefonski broj: 066/004-337